Pomoc dla chorego psa

Jak dbać o psa
Psy są częstymi zwierzętami domowymi. Jak prawie każde inne, mogą one ulegać różnych wypadkom. Zranienie u psa goi się tak samo jak u człowieka, więc odpowiednie leczenie wymaga spokoju i czasu.



Niełatwo gojące się rany u psa powinny być leczone pod okiem weterynarza, który w razie konieczności może zadecydować o podawaniu antybiotyków albo leków przeciwbólowych. Niestety, ale otwarta rana u psa bardzo często goi się bardzo długo nie ze względu na jej rozmiar, ale przez to, że jest ciągle lizana przez czworonoga. Jak leczyć rany u psa, który ciągle usiłuje je lizać? W takiej okoliczności nie pozostaje nic innego, jak zakładanie kołnierza na czas leczenia. Dzięki niemu pies nie będzie mógł dosięgnąć do rany. Chociaż zwierzęta są z takiego kołnierza zazwyczaj mocno niezadowolone, to z całkowitą czyli stu procentową pewnością jest to rewelacyjne dla ich zdrowia.

O wiele łatwiej leczy się niewielkie zranienia i otarcia u psa. Rany, które są powierzchniowe, goją się szybko i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Najczęściej występują one w obrębie ran. Trzeba natomiast pamiętać, że wręcz niegroźnie wyglądające, popękane, starte opuszki u psa umieją być bardzo bolesne. W końcu to właśnie na nich opiera się cały ciężar ciała. Uszkodzona opuszka u psa może być zatem dużym kłopotem, z tego też względu powinno się zwracać uwagę na wszelkie dylematy psa z poruszaniem się. Aby uniknąć pękania opuszek, warto je częstokroć smarować tłustym kremem lub wazeliną. Dzięki temu skóra na łapach będzie bardziej elastyczna i odporna na pękanie spowodowane zarówno uszkodzeniami mechanicznymi, jak i niesprzyjającą pogodą.

Zobacz także: rany u psa.